07 kwietnia 2019 r.

03 - 06 kwietnia, Tel Aviv, coroczny zjazd Europejskiego Towarzystwa Ortopedów Dziecięcych (EPOS). Okazja do aktualizacji wiedzy o nowości, aktualne trendy, obecnie obowiązujące standardy postępowania w schorzeniach szkieletu u dzieci. Ale też okazja do zaprezentowania swoich wyników - w tym roku wykład na temat rekonstrukcji więzadłowych w zwichnięciu rzepki oraz plakat na temat wyników leczenia złamań wewnątrzstawowych w stawie kolanowym. Plus "social life" - starzy znajomi, przyjaciele od lat, kuchnia śródziemnomorska. La vita e bella... :)

 

20 stycznia 2019 r.

Genewa - dwudniowy kurs zaawansowanej chirurgii stawu biodrowego. Absolutna ekstraklasa. Wśród wykładowców - ludzie, z których książek uczymy sie na codzień. Atmosfera wyśmienita. Już chciałoby sie następny. 

 

15 maja 2018 r.

W dniach 09 - 12 maja w Glasgow spotaliśmy się na 18th ESSKA congress - najważniejszej w bieżącym roku konferencji naukowej dotyczącej artroskopowego leczenia uszkodzeń stawowych. Obecne "hot topics": sposoby naprawy uszkodzeń korzeni (przyczepów do kości) łąkotek stawu kolanowego, rekonstrukcja więzadła przednio bocznego stawu kolanowego (ALL), poprawa kształtu kości udowej w leczeniu niestabilności rzepki (trochleoplastyka). Wszystkie te zabiegi wykonuję u moich pacjentów od ponad dwóch lat.

A przed konferencją kilka dni w Szkocji na rowerach - spokój, cisza, przyroda i angielska pogoda.

 

07 lutego 2018 r.

W dniach 01 - 03 lutego w Bernie odbyła się kolejna, cykliczna, konferencja dotycząca leczenia chirurgicznego stawu biodrowego: "Bernese Hip Meeting" organizowana przez prof. Klausa Siebenrocka, ucznia i nastepcę prof. Reinholda Ganza (autora wielu nowatorskich metod operacyjnych i dostepów chirurgicznych do stawu biodrowego). W panelu wykładowców elita ortopedów zajmujących się problematyką schorzeń biodra, bardzo wartościowe wykłady, prezentujące najbardziej aktualne kierunki i trendy w hip surgery, dyskusje panelowe i w kuluarach, ćwiczenia na preparatach anatomicznych. Warto było być....

 

16 listopada 2017 r.

Jesienna karuleza - dziś koniec, uffff.... Na przemian: na północ - zjazdy konferencje, sympozja, szkolenia (4th Joint Preservation Congress, VII sympozjum kolano dziecięce - łąkotki, II Zjazd PTArtro). Tam wiele się działo, znane osobistości, wielu przyjaciół "z branży" burza mózgów, nowe koncepcje, trendy. Wykłady, słuchane, mówione, nocne Polaków rozmowy... Dużo więcej rozumiemy, dużo więcej umiemy, dużo więcej możemy. Ale też dużo więcej mamy w sobie pokory przed złożonością kazdej pojedyńczej struktury w ludzkim ciele, dużo więcej szacunku i współczucia dla ludzkiego cierpienia. Drugi biegun - na południe, na rowery, w kazdej wolnej chwili (jak niewiele ich było w ostatnich tygodniach...), w nasze ukochane Beskidy. Tam jest spokój, tam jest jesień malownicza, tam są nasze podjazdy i szczyty.

 

09 maja 2017 r.

Maj, wiosna, słońce, Katalonia... trudno o lepszą konstelację.... to dobry czas na ponadtygodniowe szkolenie w chirurgii stawu biodrowego w jednej z najlepszych klinik ortopedycznych w Europie - Szpitalu Uniwersyteckim w Becelonie (Dexeus). Czas spędzony na bloku operacyjnym to obserwacja i nauka nowych technik chirurgicznych i artroskopowych w zakresie stawu biodrowego. Ordynator Kliniki Chorób Biodra, dr Manuel Ribas jest twórcą wielu technik chirurgicznych (opracował m. in. własną modyfikację przedniego dostępu do stawu biodrowego), zaś jego zastępca, dr Carlomagno Cardenas uważany jest za jednego z najlepszych artroskopistów stawu biodrowego młodszego pokolenia w Europie i na świecie. Obaj bardzo chętni do dzielenia się swoją olbrzymią wiedzą i doświadczeniem, obaj przyjaźni i bardzo kontaktowi. Mnóstwo spostrzeżeń, wiele nowinek, nowe koncepcje diagnostyczne i leczniecze. 

Zaś w dniach 03 - 07 maja w Barcelonie odbywał się coroczny zjazd Europejskiego Towarzystwa Ortopedów Dziecięcych (EPOS) - w tym roku połączony ze zjazdem Towarzystwa Ortopedów Dziecięcych Ameryki Północnej (POSNA). W ciągu czterech dni ortopedia dziecięca na najwyższym światowym poziomie w pigułce, nowości, aktualne trendy, ścieranie się opinii i ustalanie standardów postępowania w schorzeniach szkieletu u dzieci. W kuluarach aż gęsto od tuzów. Do tego mozliwość spotkania starych, nie widzianych od dawna przyjaciół, pyszne tapas bary wieczorami, festiwal muzyki andaluzyjskiej, top social life...akumulatory naładowane, głowa pełna idei, czas wracać do pracy!  

 

22 kwietnia 2017 r.

W dniach 21-22 kwietnia 2017 r. w Busku Zdroju odbyła sie objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Artroskopowego konferencja naukowa - "I Buskie Forum Artroskopowe". Badzo aktualna tematyka, dotycząca stawu kolanowego (strategia leczenia w niestabilności rzepki, leczenie uszkodzeń łąkotek stawu kolanowego) i jednocześnie wciąż wiele otwartych zagadnień w standardach postępowania w tych patologiach dały kanwę do gorącej dyskusji i wymiany poglądów zarówno podczas sesji naukowych, jak i w kuluarach zjazdu. Stały się też podstwą do podjęcia kroków w celu doprecyzowania wytycznych dla naszych działań w powyższych schorzeniach, w oparciu o własne bogate doświadczenia, ale także na bazie analizy doniesień naukowych z najnowszej literatury fachowej. A i część socjalna - jak zwasze podczas buszczańskich wydarzeń naukowych - pierwszorzędna.

 

12 stycznia 2017 r.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wykonaliśmy drugą już udaną osteotomię okołopanewkową (tzw. osteotomia Berneńska, sposobem Ganza), u pacjentki z wrodzonym niedorozwojem stawu biodrowego (dysplazja stawu biodrowego). Procedura polega na wycięciu z kości miednicy nieprawidłowo ukształtowanej części stawu biodrowego (tzw. panewki stawu biodrowego), jej obrocie w trzech płaszczyznach (reorientacji przestrzennej) i ponownym zespoleniu śrubami, celem przywrócenia możliwości prawidłowego obciążania biodra i zapobieżenia wczesnemu rozwojowi zmian zwyrodnieniowych. Zabieg był zwieńczeniem dwuletniego okresu szkoleniowego, przygotowującego cały zespół do wykonania tej trudnej technicznie procedury. Tym samym ośrodek krakowski staje się jednym z dwu w Polsce i jednym z nielicznych w Europie oddziałów ortopedii stosujących w leczeniu dysplazji stawu biodrowego osteotomię berneńską.

ZAPRASZAM DO GABINETU UL. TURNIEJOWA 73, 30-619 KRAKÓW